Офіційний сайт ➡
В останній день робочого тижня, 9 травня 2025 року, доцентка кафедри фізики та професійної безпеки Національного університету харчових технологій Аліна Сірик провела профорієнтаційну зустріч зі старшокласниками Клавдієвського закладу загальної середньої освіти І–ІІІ ступенів імені Олександра Рибалка Немішаївської селищної ради, що на Київщині.
Під час заходу вона поспілкувалася з учнями 11-х класів про важливість свідомого вибору майбутньої професії, ознайомила з освітніми можливостями НУХТ та розповіла про актуальні тенденції ринку праці. Учні 10–11 класів отримали запрошення на «День вступника НУХТ», який відбудеться 15 травня, а також рекомендації долучитися до офіційних каналів комунікації приймальної комісії для отримання достовірної інформації щодо вступу.
Аліна Сірик також провела консультації з класними керівниками старших класів і передала друковані інформаційні матеріали. У буклетах представлені основні відомості про спеціальності, форми навчання, переваги здобуття освіти в НУХТ, контакти приймальної комісії та корисна інформація для вступників та їхніх батьків у зручному форматі.
Подібні зустрічі є невід’ємною частиною ефективної взаємодії між школами та університетами, спрямованої на підтримку молоді та зміцнення майбутнього України.
Висловлюємо щиру подяку директорці школи Катерині Васянович за підтримку ініціативи, гостинність, будову організацію заходу та щоденну працю задля розвитку підростаючого покоління!
Опублікований: 09-05-2025
5 травня 2025 року в режимі відеоконференції Zoom відбулося розширене засідання кафедри фізики та професійної безпеки, на якому були присутні науково-педагогічні працівники кафедри й члени Вченої ради факультету біотехнології та екологічного контролю на чолі з деканом Наталією Грегірчак.
У рамках розширеного засідання завідувачка кафедри Світлана Літвинчук представила звіт про виконання плану заходів із забезпечення якості підготовки фахівців і розвитку наукової діяльності кафедри фізики та професійної безпеки за 2024-2025 навчальний рік. Була представлена інформація щодо: кадрового складу кафедри; кількості освітньо-професійних програм у яких задіяні науково-педагогічні працівники кафедри; відповідності науково-педагогічних працівників кафедри освітній та професійній активності згідно Ліцензійних умов (відповідно до п. 37, 38 Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності); публікаційної активності викладачів; проведення гостьових лекцій; забезпечення освітніх компонент навчально-методичною літературою; наукової, методичної, виховної робіт; міжнародної діяльності тощо. Особливу увагу було акцентовано на профорієнтаційних заходах, які проводилися кафедрою фізики та професійної безпеки відповідно до Комплексного плану заходів з організації вступної кампанії НУХТ 2025 року.
В обговоренні звіту прийняли активну участь: декан факультету БТЕК Наталія Грегірчак, завідувач кафедри біотехнології і мікробіології Віктор Стабніков, заступник декана з навчальної роботи Юрій Резніченко, доцентка кафедри біотехнології і мікробіології Оксана Скроцька.
Розширене засідання кафедри фізики та професійної безпеки пройшло у звичайному діловому спілкуванні з ухваленням рішень спрямованих на подальше вдосконалення освітньої діяльності, посилення наукового потенціалу та інтеграцію кафедри в міжнародний академічний простір, що є запорукою її успішного функціонування та подальшого розвитку факультету й університету в цілому.
Опублікований: 06-05-2025
З нагоди Всесвітнього дня охорони праці 28 квітня на кафедрі фізики та професійної безпеки за участі досвідченої фахівчині у галузі охорони праці, кандидатки технічних наук, старшої наукової співробітниці, завідувачки кафедри охорони праці Центра підвищення кваліфікації працівників водного господарства Наталії Романенко відбулася гостьова лекція.
Лекторка зазначила, що 28 квітня – день, коли ми віддаємо данину пам’яті працівникам, які отримали травми або загинули на виробництві. В умовах воєнного стану тисячі підприємств продовжують функціонувати, незважаючи на додаткові ризики та випробування. Слухачам було продемонстровано статистичні дані дослідження виробничого травматизму, які чітко вказують на те, що значна частина нещасних випадків на виробництві відбуваються саме у результаті необізнаності і недостатньої підготовки працівників щодо безпеки виконання робіт. Тому необхідно постійно вдосконалювати систему управління охороною праці в частині впровадження найефективніших систем цифровізації та штучного інтелекту.
Також викладачі кафедри долучилися до Бліц-форуму у рамках відзначення Всесвітнього дня охорони праці, організаторами та учасниками якого виступили журнал «Охорона праці», Європейське співтовариство з охорони праці (ESOSH), Федерація профспілок України, Конфедерація роботодавців України, Українська асоціація професійної безпеки (УАПБ), Громадська спілка «Реформи для бізнесу: участь та співпраця», Альянс допомога працівникам в Україні (Helpalliance), Львівський державний університет БЖД України.
У центрі уваги цьогорічного форуму були цифрові виклики – використання інформаційних технологій і штучного інтелекту у виробничому середовищі, а також питання співпраці між усіма учасниками соціального діалогу задля підвищення стандартів безпеки. Модераторами форуму виступили головний редактор журналу «Охорона праці» Дмитро Матвійчук і головчиня ESOSH Ольга Богданова. Федерацію профспілок України представив керівник департаменту охорони праці апарату ФПУ Юрій Андрієвський, який поінформував присутніх про дії профспілок в умовах воєнного стану, зокрема про участь профспілкової сторони у опрацюванні нормативно-правових актів у сфері безпеки праці, а також про ініціювання через народних депутатів змін до законодавства щодо посилення соціального захисту працівників, потерпілих від нещасних випадків на виробництві внаслідок воєнних дій. Спікери – перший заступник голови Державної регуляторної служби України Олександр Краснолуцький і директор Департаменту з питань праці Держпраці Олександр Ігнатов розповіли учасникам Форуму про впровадження цифровізації процесів надання адміністративних послуг. Багато виступів інших спікерів були спрямовані на привернення уваги до основних ризиків, нових законодавчих змін і практичних рішень для забезпечення безпеки працівників в Україні – застосування штучного інтелекту фахівцями з охорони праці з використанням інтелектуального навчання та ризики кібербезпеки, цифрові інструменти в охороні праці й запровадження нових інформаційних технологій, актуальність надання психосоціальної підтримки працівникам, удосконалення системи нагляду за обладнанням підвищеної небезпеки, співпраця об’єднань у сфері охорони праці, головні виклики безпеки здоров’я. На завершення заходу відбулося офіційне оголошення переможців XIV Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей-2025».
Наші учасники вдячні організаторам Форуму за запрошення й чекають на нові зустрічі та подальшу співпрацю.
Опублікований: 29-04-2025
28 квітня Україна разом з усім світом відзначає День охорони праці!
Гасло Всесвітнього дня охорони праці у 2025 році – «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі».
Ця тема висвітлює вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, акцентує увагу на тому, як новітні технології змінюють умови праці на основі впровадження сучасних методів:
- передових роботизованих систем – роботи можуть виконувати різноманітні завдання: підняття важких речей, зварювання та складання, що мінімізує фізичне навантаження на працівників, зменшує ризик людської помилки та впливу небезпечних умов, тим самим підвищуючи безпеку та гігієну праці;
- штучного інтелекту і машинного навчання – алгоритми штучного інтелекту можуть аналізувати величезні обсяги даних для ідентифікації закономірностей і прогнозування потенційних небезпек, змінюючи безпеку на робочому місці, на основі моніторингу у реальному часі та стратегії зменшення ризиків на робочих місцях, а також дозволяють оптимізувати плани реагування на надзвичайні ситуації, забезпечуючи безпечніше робоче середовище;
- екзоскелетів – пристроїв, які підтримують і покращують фізичні здібності працівників, знижуючи ризик отримання травм під час важких завдань (підняття важких предметів), зменшуючи навантаження на м’язи, суглоби нижніх кінцівок і спину, тим самим забезпечуючи механічну підтримку та покращуючи загальну безпеку на робочому місці;
- безпілотних літальних апаратів – у будівництві БПЛА можуть контролювати великі об’єкти, інспектувати споруди та оцінювати небезпечні зони, не наражаючи працівників на небезпеку, також використовуючи їх для картографування з повітря, спостереження та відстеження рухомих об’єктів, допомагаючи підтримувати стандарти безпеки праці й попереджуючи нещасні випадки;
- Інтернет речей – передбачає мережу взаємопов’язаних пристроїв, які збирають і обмінюються даними для підвищення безпеки на робочому місці, за допомогою датчиків можливий контроль стану навколишнього середовища, стану обладнання та здоров’я працівників у режимі реального часу;
- віртуальної та доповненої реальності – є потужними інструментарієм для навчання та управління безпекою з можливістю імітації небезпечних сценаріїв, дозволяючи працівникам практикувати протоколи безпеки в контрольованому середовищі, покращуючи ідентифікацію небезпеки, навчання персоналу і забезпечуючи дотримання стандартів безпеки праці.
Значну частину нашого життя ми віддаємо роботі, тому дотримання умов безпеки на робочому місці – завжди актуальна тема, що стосується кожного з нас.
Бережімо себе, користуємося правилами з охорони праці і особистої безпеки. Щастя, добра, натхнення, витримки, незламної сили духу, оптимізму і обов’язково щоб наше життя складалося лише з щасливих випадків!
Опублікований: 28-04-2025
Наприкінці минулого тижня розпочався безкоштовний онлайн-курс "Академія ШІ для освітян від Google", організований у співпраці з Міністерством освіти і науки України та Beetroot Academy.Перший тренінг, організований для викладачів закладів вищої та фахової передвищої освіти, відбувся 10 квітня 2025 року та називався "Основи Штучного Інтелекту".
Викладачки кафедри фізики та професійної безпеки НУХТ Ольга Євтушенко і Аліна Сірик спільно із завідувачкою кафедри Світланою Літвинчук також долучилися до корисного заняття. Спікером онлайн-тренінгу був Артем Артюхов – Голова Комітету з питань етики НАЗЯО, член робочої групи ENAI «Educational Materials on Academic Integrity», міжнародний інженер-педагог (ING. PAED. IGIP), доцент Сумського державного університету, член робочої групи з розроблення Рекомендацій щодо відповідального впровадження та використання технологій штучного інтелекту в закладах вищої освіти, співавтор книги «Штучний інтелект: (не)обмежені можливості в освіті».
Лектор ознайомив усіх присутніх із актуальною інформацією: що таке штучний інтелект та як він працює; міфи та реальність про ШІ; типи сучасного ШІ в освіті; як ШІ допомагає освітянам; мистецтво промптингу; чи замінить ШІ викладачів; що робити, якщо ШІ помиляється; інструменти ШІ для освіти; етика та академічна доброчесність; рефлексія.
Матеріали, представлені на тренінгу, особливо були актуальними та корисними для викладачів, адже всі учасники дізналися про новi можливості використання ШІ для подальшої, більш ефективної організації освітнього процесу.
Опублікований: 16-04-2025
Сонячні дні наприкінці березня сприяли продовженню екскурсії вулицею Володимирською здобувачів освіти групи БТ-1-2 факультету біотехнології та екологічного контролю разом із кураторкою, доценткою кафедри фізики та професійної безпеки Ольгою Євтушенко. Екскурсійний шлях визначили до величного, відновленого з руїн красеня, який розташований у центрі столиці – Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря. Скориставшись київським фунікулером – унікальною транспортною системою, однією з найвідоміших та найстаріших пам’яток, яка з’єднує історичне Верхнє місто з Подолом, пролягаючи схилом Володимирської гірки та насолодившись прекрасними краєвидами, піднялися до Михайлівської гори – однієї з найвищих точок Києва, яка височіє над стародавнім Подолом та сивим Дніпром. І ось ми біля Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, де не можна відвести очей від унікальних фресок, мозаїк, ліпнини, складних настінних розписів та золотих куполів, увінчаних хрестами з ажурним різьбленням. Архітектурний ансамбль Михайлівського Золотоверхого монастиря, відтворений наприкінці ХХ ст., є символом духовного відродження України.
Ця прогулянка додала ще більше фарб у студентське життя і нагадала, що навчання – це не лише про теорію, а й про незабутні враження та позитивні емоції.
Також запам’яталося групі БТ-1-2 і 10 квітня, коли здобувачі долучилися до святкування ЕТНОDAY НУХТ, відвідавши Ярмарок української кухні та здійснили захоплюючу подорож у світ української народної пісні, що звучала в сучасному виконанні в актовій залі університету.
Дякуємо захисникам України за можливість жити, працювати, навчатись, мріяти, любити, посміхатись та радіти кожному дню!
Опублікований: 15-04-2025
Науково-педагогічні працівники кафедри фізики та професійної безпеки НУХТ Ольга Євтушенко, Аліна Сірик, Олена Лукіянік у період з 25 по 28 березня 2025 року мали чудову можливість отримати корисний досвід, удосконалюючи свою кваліфікацію на курсах, організованих Навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва.
Протягом тижня функціонального навчання були розглянуті актуальні питання організації цивільного захисту, забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти України, обговорено основні зміни у сфері цивільного захисту, які відбулись протягом 2024 року. Особливу увагу було приділено питанням організації оповіщення та інформування населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуаціях, укриттю населення в об'єктах фонду захисних споруд цивільного захисту. Учасникам курсів надано матеріали щодо єдиної державної системи цивільного захисту, організації цивільного захисту на регіональному, місцевому та об’єктовому рівнях, структуру та завдання територіальної підсистеми міста Києва, перелік об’єктів підвищеної небезпеки та порядок дій при виникненні надзвичайної ситуації в умовах особливого періоду.
Слухачі курсів творчо підійшли до підготовки і захисту індивідуальних завдань (рефератів), отримавши у перший день навчання відповідну тематику. У кожному з рефератів було обґрунтовано актуальність обраних тем і висвітлено практичний досвід Національного університету харчових технологій у галузі цивільного захисту. За підсумками навчання та результатами підсумкового тестування науково-педагогічні працівники кафедри фізики та професійної безпеки отримали посвідчення про підвищення кваліфікації цільового призначення у сфері цивільного захисту обсягом 30 годин (1 кредит ЄКТС). Отриманий досвід на курсах – це в першу чергу можливість впровадити здобуті нові знання при викладанні дисциплін для здобувачів майже усіх спеціальностей Національного університету харчових технологій.
Науково-педагогічні працівники кафедри фізики та професійної безпеки висловлюють щиру подяку завідувачу Київських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності (вищої категорії) – Юрію Сімонову, викладачам: Олександру Коренчуку, Ігорю Куслію, Сергію Грищуку, Сергію Величку за створення комфортних умов навчання; атмосферу доброзичливості; цікаві, сучасні, змістовні лекції; вдале поєднання науково-методичного, практичного аспектів занять; високопрофесійний підхід та якісну подачу матеріалу. Бажаємо міцного здоров’я, успіхів у Вашій нелегкій, але корисній праці! Невичерпної енергії та натхнення для створення і реалізації нових завдань і творчих ідей!
Опублікований: 14-04-2025
Щодня, поспішаючи на заняття до Національного університету харчових технології, ми проходимо повз надзвичайно гарну старовинну забудову за адресою: вул. Гетьмана Павла Скоропадського, 7. Здобувачі-екологи другого курсу, разом з наставником академічної групи доценткою Аліною Сірик, побували на екскурсії, щоб дізнатися більше про історію та призначення у сучасності цієї будівлі. Адже за кожною архітектурною перлиною Києва ховається не лише естетика, а й культурна спадщина, пам’ять про події та людей минулого.
Вже з першого погляду будівля вразила своєю історичною аурою, у приміщенні відчувалася особлива атмосфера. Частиною екскурсії стала розповідь про життя та діяльність Олександра Терещенка — видатного мецената та громадського діяча, який зробив вагомий внесок у розвиток освіти й медицини в Україні. Завдяки його підтримці було створено багато культурних та наукових установ, зокрема й бібліотек.
Здобувачі дізналися про особливості роботи та можливості відвідування Національної науково-медичної бібліотеки України, що розташовується в цьому чудовому приміщенні з 1969 року. Це провідний науково-інформаційний заклад медичної науки і охорони здоров`я, що здійснює бібліотечне, бібліографічне, інформаційне обслуговування практикуючих лікарів, викладачів та здобувачів вищої освіти медичних ВНЗ, а також науковців, які проводять дослідження в галузі медицини та суміжних наук.
Подібні екскурсії є дуже корисними для студентської молоді, адже вони сприяють глибшому розумінню історії рідного краю та збагачують загальний кругозір, допомагають молоді відчути емоційний зв’язок із минулим свого народу.
Висловлюємо щиру подяку працівникам Національної наукової медичної бібліотеки України за проведену екскурсію та нові знання!
Опублікований: 11-04-2025
Доцент кафедри фізики та професійної безпеки Михайло Лазаренко у межах навчальної дисципліни «Фізика» прочитав відкриту лекцію на тему «Магнітне поле та його характеристика» для першокурсників-бакалаврів денної форми здобуття освіти спеціальності 101 «Екологія», освітньо-професійної програми «Екологія та екоменеджмент».
Викладачу вдалося змістовно та лаконічно донести до здобувачів освіти основні питання – силові характеристики магнітного поля, конфігурація магнітного поля, магнітний потік. Темп викладання дозволяв їм ретельно конспектувати матеріал. Михайло Лазаренко за допомогою візуальних пояснень наглядно продемонстрував особливості зміни магнітного поля Землі під впливом сонячного випромінювання.
Лекцію супроводжував влучно підібраний різноманітний презентаційний матеріал, який включав відео- та фото матеріали із зазначеної тематики, що дозволило лекторові застосовувати прийоми розповіді, показу, характеристики, пояснення, коментування і зберегти стійку увагу слухачів протягом всього заняття. При цьому викладач надавав здобувачам можливість слухати, осмислювати й коротко записувати інформацію, а також на високому професійному рівні продемонстрував уміння встановити педагогічний контакт із аудиторією.
Здобувачі освіти та запрошені науково-педагогічні працівники на чолі із завідувачкою кафедри Світланою Літвинчук високо оцінили формат проведення відкритої лекції та доступність подання інформації. Вони відзначили, що лекція прочитана на високому науково-методичному рівні, добре структурована, інформативно насичена та послідовно викладена.
Колектив кафедри фізики та професійної безпеки бажає колезі успіхів і нових досягнень у його педагогічній діяльності!
Опублікований: 08-04-2025
7 квітня 2025 р. відбулося онлайн-засідання секції «Фізика та професійна безпека» 91-ї Міжнародної наукової конференції молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у XXI столітті», в якому брали активну участь здобувачі освітнього ступеня «Бакалавр» Навчально-наукового інституту харчових технологій, Навчально-наукового інженерно-технічного інституту ім. акад. І.С. Гулого, факультету біотехнології та екологічного контролю, факультету автоматизації і комп’ютерних систем, факультету готельно-ресторанного та туристичного бізнесу імені проф. В.Ф. Доценка.
Відкрила захід вітальним словом голова секції, завідувачка кафедри фізики та професійної безпеки Світлана Літвинчук, наголосивши на важливості проведення заходів подібного формату, де здобувачі освіти мають можливість репрезентувати свої здобутки і наукові досягнення. Вона побажала учасникам успіхів, плідної роботи та цікавої дискусії при обговоренні винесених на розгляд актуальних питань.
Функції модератора засідання секції конференції традиційно виконував відповідальний за наукову роботу кафедри фізики та професійної безпеки, доцент Михайло Лазаренко.
До роботи секції долучилися 56 учасників. Тематика доповідей була досить різноманітна – прикладні задачі використання ультразвукового оброблення харчових продуктів, застосування лазерів у біотехнології, мікробіології та екології, підвищення рівня безпеки праці на основі оцінювання професійних ризиків, дослідження найзагадковіших явищ у космосі тощо.
Усі доповіді були цікавими і змістовними, тому переможців було досить складно обрати, але врешті-решт призові місця розподілилися наступним чином:
І місце – Анна Корецька (група ХЧ-1-2, факультет готельно-ресторанного та туристичного бізнесу імені проф. В.Ф. Доценка) з доповіддю «Використання особливостей інфрачервоних спектрів відбивання для якісного аналізу спецій»;
ІІ місце – Вероніка Колчева та Аліна Чепурда (група БТ-1-1, факультет біотехнології та екологічного контролю) з доповіддю «Лазери та їх застосування в біотехнології, мікробіології та екології» і Софія Патюк (група ТІ-1-4, Навчально-науковий інститут харчових технологій) з доповіддю «Ультразвукова обробка харчових продуктів»;
ІІІ місце – Єва Сокол (група ХЕ-3-10, Навчально-науковий інститут харчових технологій) з доповіддю «Практична сторона методу FMEA при запровадженні ризико-орієнтованого управління безпекою праці на підприємстві» та Максим Пархомчук (група КН-1-2, факультет автоматизації і комп’ютерних систем) з доповіддю «Оптоволоконні провідники в інформаційних системах».
Автори постерів, рекомендовані до відзначення:
І місце – Павло Онофрієнко (група ЕК-2-5, факультет біотехнології та екологічного контролю) з темою доповіді «Stress in professional activities: its types and impact on occupational safety» і Сергій Шваб (група ОХ-3-2, Навчально-науковий інженерно-технічний інститут ім. акад. І.С. Гулого)з темою доповіді «Оцінка професійних ризиків – підвищення ефективності системи управління охороною праці закладів галузі гостинності»;
ІІ місце – Єлизавета Єременко (група ТІ-1-4, Навчально-науковий інститут харчових технологій) з темою доповіді «Analysis of food products using optical methods»;
ІІІ місце – Діана Головня (група БТ-1-2, факультет біотехнології та екологічного контролю)з темою доповіді «ANALYSIS OF THE REQUIREMENTS OF THE EU STRATEGIC FRAMEWORK ON SAFETY AND HEALTH AT WORK».
Щиро вітаємо здобувачів освіти з призовими місцями та бажаємо успіхів, наснаги, впевненості й нових звершень! Сподіваємось, що всі, хто був лише слухачем і спостерігав за конференцією, наступного року обов’язково вирішать взяти участь у щорічному заході та продемонструють своє наукове бачення чи ознайомлять із новими відкриттями.
Опублікований: 07-04-2025
У лютому-березні 2025 року кафедра фізики та професійної безпеки (згідно наказу НУХТ № 201 від 24 грудня 2024 р.) провела І етап Всеукраїнської студентської олімпіади 2024/2025 н.р. Свої знання здобувачі освіти демонстрували з двох навчальних дисциплін, що викладаються на кафедрі – «Фізика» та «Основи охорони праці».
З дисципліни "Фізика" брали участь 29 здобувачів Навчально-наукового інженерно-технічного інституту ім. акад. І.С. Гулого,Навчально-наукового інституту харчових технологій та Факультету готельно-ресторанного та туристичного бізнесу імені проф. В.Ф. Доценка. На Олімпіаді здобувачі І курсу мали розв’язати 10 тестів та задач різного рівня складності за темами: "Механіка", "Механічні коливання та хвилі", "Молекулярна фізика та термодинаміка", "Електрика", "Оптика", "Атомна та ядерна фізика".
З дисципліни «Основи охорони праці» брали участь 6 здобувачів освіти бакалаврського рівня, що здобувають освіту за спеціальностями: Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка, Біотехнології та біоінженерія, Харчові технології, Екологія. Всі учасники Олімпіади показали гарні результати при виконанні різноманітних за змістом та складністю завдань, а саме: виконання тестових вправ, вирішення ситуаційного та практичного завдань, розгадування кросворду, розв’язування задачі тощо.
Наприкінці місяця конкурсні комісії на чолі з головою, зав. кафедри Світланою Літвинчук підбили підсумки та визначили переможців, якими стали:
з дисципліни «Фізика»
І місце – здобувачка Дідковська Олександра Олександрівна, гр. ХТ-1-8 (викладач – доцент Володимир Носенко);
ІІ місце – здобувачка Зайцева Юлія Володимирівна, гр. ХЧ-1-1(викладач – доцент Світлана Літвинчук);
ІІІ місце – здобувачка Стрельцова Софія Денисівна, гр. ВП-1-9 (викладач – доцент Михайло Лазаренко);
з дисципліни «Основи охорони праці»
І місце – здобувачка Власюк Євгенія Михайлівна, гр. ХЕ-3-10(викладач –доцент Аліна Сірик);
ІІ місце – здобувачка Топіха Тетяна Сергіївна, гр. БТ-3-1(викладач –доцент Ольга Євтушенко);
ІІІ місце – здобувач Шацький Кирило Денисович, гр. АК-1-1(викладач –доцент Аліна Сірик).
Щиро вітаємо усіх переможців першого етапу студентської Олімпіади! Нехай ваші знання та наполегливість ведуть до нових досягнень!
Опублікований: 31-03-2025
Викладачки кафедри фізики та професійної безпеки Ольга Євтушенко і Аліна Сірик разом із завідувачкою кафедри Світланою Літвинчук долучилися до відкритої онлайн-лекції з безпеки праці на тему «Як вберегтися від нещасних випадків», яку 21 лютого 2025 року прочитав викладач Вищої Школи Управління Охороною Праці у Катовіцах (Польща), керівник відділу післядипломної освіти «Безпека і гігієна праці і системи управління безпекою» Яцек Пагєла.
Слухачам було представлено піраміду нещасних випадків Гейнріха, при цьому Яцек Пагєла акцентував увагу на концепції безпеки як у побуті, так і на роботі. Після демонстрації наочних відеороликів були обговорені окремі ситуації та подано аналіз подій і поведінки, що призвели до різних нещасних випадків.
Лекція пройшла на високому рівні, презентаційний матеріал був інформативним і корисним для викладачів і стане у нагоді при викладанні дисциплін циклу охорони праці.
Наші учасниці вдячні лекторові Яцеку Пагєлі та координаторці з польсько-української співпраці Вищої Школи Управління Охороною Праці у Катовіцах Олені Кощенко за чудову організацію заходу.
Опублікований: 21-02-2025
З метою допомоги учням випускових класів щодо визначення з майбутньою спеціальністю викладачами кафедри фізики та професійної безпеки НУХТ було організовано зустріч, яка відбулася онлайн 18 лютого 2025 року. На захід було запрошено випускників 11-А та 11-Б класів Носівського ліцею №5 Носівської міської ради Чернігівської області. Під час зустрічі школярів було ознайомлено з освітніми можливостями Національного університету харчових технологій, умовами цьогорічного вступу та правилами складання національного мультипредметного тесту (НМТ-2025). Абітурієнтам також було представлено спеціальності, за якими здійснюється підготовка на факультеті БТЕК.
Під час своєї розповіді доцент Аліна Сірик ще закцентувала увагу на тому, що університет пропонує старшокласникам пройти комплексну довузівську підготовку, яка націлена на успішне складання НМТ. А якісний супровід цьогорічної вступної кампанії та проведення індивідуальних профорієнтаційних консультацій також стануть майбутнім вступникам у нагоді.
Щиро дякуємо за сприяння в організації зустрічі заступнику директора з виховної роботи Тригуб Катерині Юріївні. Сподіваємося на плідну подальшу співпрацю і чекаємо майбутніх студентів в єдиній родині Національного університету харчових технологій!
Опублікований: 22-02-2025
Нещодавно викладачі кафедри фізики та професійної безпеки Національного університету харчових технологій долучилися до обговорення актуальних питань щодо формування та впровадження академічних проєктів, а також ефективної комунікації у вітчизняних навчальних закладах. Даний захід проходив у рамках Міжнародної Зимової Школи Жана Моне «Менеджмент Академічних Проєктів та Ефективна Комунікація-2025», що успішно працювала у дистанційному режимі з 15 по 17 січня 2025 року (за підтримки проєктів ProEU та EcoEurope програми Європейського Союзу Еразмус+, які активно реалізуються в НУХТ).
Щиро дякуємо завідувачу кафедри екології та екоменеджменту нашого університету, професору Ігорю Якименку та доцентці кафедри біотехнології і мікробіології Оксані Скроцькій за величезну організаційну роботу, приємну атмосферу, професіоналізм, відкритість, дружелюбність, гостинність,унікальний досвід та нові ідеї!
Докладніше про роботу Міжнародної Зимової Школи Жана Моне «Менеджмент Академічних Проєктів та Ефективна Комунікація-2025» можна ознайомитися за посиланням:
Опублікований: 15-02-2025
Цікавий і корисний онлайн-вебінар «Zооm fог Еduсаtiоn: нові інструменти» відбувся 31 січня 2025 року. Даний захід, присвячений новим можливостям безоплатного розширеного доступу до Zoom Meetings for Education, було проведено у рамках співпраці МОН України та Zoom Video Communications.
Долучилися до вебінару і викладачі кафедри фізики та професійної безпеки НУХТ. Учасники зустрічі скористалися можливістю й ознайомилися iз різними інструментами Zооm. Зокрема, інструментом Zoom Notes, що дозволяє занотовувати інформацію до, пiд час та після відеоконференцій; інструментарієм Zoom AI Companion, який створений на основi штучного інтелекту для аналізу змісту зустрічей; інструментом Zoom Docs, розробленого для спільної роботи над документами до, під час i після зустрічей; інструментом Zoom Surveys & Polls, який використовується для зворотного зв'язку у реальному часі та дозволяє робити опитування пiд час зустрічей, а також інструментом Zoom Clips, призначеному для зйомки відео з екрану, що дозволяє також поширювати відео на зустрічах.
Матеріали, представлені на вебінарі, особливо були актуальними та корисними для викладачів, адже всі учасники дізналися про новi можливості використання платформи Zoom для подальшої, більш ефективної організації освітнього процесу за умови проведення онлайн-занять та організаційних зустрічей.
Опублікований: 31-01-2025
Керівництво ліцею № 8 міста Житомир 21 січня 2025 року охоче надало можливість доцентам кафедри фізики та професійної безпеки Сірик Аліні та Євтушенко Ользі ознайомити учнів випускових 11-х класів із факультетами та інститутами НУХТ, а також їх спеціальностями/освітньо-професійними програмами.
Викладачі розповіли майбутнім абітурієнтам про умови вступу до НУХТ. Зокрема, ретельно ознайомили з можливістю здобуття вищої освіти на факультеті біотехнології та екологічного контролю. На прикладі спеціальностей 162 «Біотехнології та біоінженерія» і 101 «Екологія» спікерками заходу було надано інформацію про освітньо-професійні програми «Біотехнології: фармацевтична, промислова, харчова, природоохоронна», «Екологія та екоменеджмент», при цьому акцентовано особливу увагу на важливості обрання майбутньої спеціальності для здобуття освіти. Учні охоче ознайомились з інформацією щодо вступу, перспективами майбутнього працевлаштування за спеціальностями 101 «Екологія» і 162 «Біотехнології та біоінженерія» й перевагами навчання на факультеті БТЕК, індивідуальною освітньою траєкторією під час навчання, можливістю участі у проєктах за програмою ЄС Еразмус+, а також дізналися про роботу наукових гуртків, спортивних секцій у споткоомплексі НУХТ, про умови проживання у студентському містечку тощо.
Випускників було запрошено на курси НУХТ щодо підготовки до НМТ-2025 та університетські предметні олімпіади для школярів. Також одинадцятикласники отримали запрошення долучитися до профорієнтаціного онлайн заходу НУХТ “День вступника”, який відбудеться вже цієї суботи - 25 січня 2025 року.
Більшість присутніх вперше відкрили для себе Національний університет харчових технологій – багатопрофільний, полідисциплінарний заклад вищої освіти, один із провідних вишів країни, де не лише пропонують надзвичайно широкий спектр спеціальностей і освітніх програм для здобуття високоякісної конкурентноспроможної освіти, але й вміють і люблять приймати гостей, весело відпочивати та берегти традиції.
Щиро вдячні заступнику директора з виховної роботи Ярмолійській Наталії Юріївні за сприяння у проведенні профорієнтаційної діяльності та сподіваємось на подальшу плідну співпрацю!
Опублікований: 21-01-2025
23 листопада в Національному університеті харчових технологій відбувся класний захід – “День вступника”, сповнений натхнення, нових знань і спілкування!
Гості дізналися про освітні програми, умови вступу та переваги навчання. Викладачі та студенти поділилися своїм досвідом і відповіли на запитання відвідувачів. Зокрема, біля стенду факультету БТЕК, атмосфера була наповнена натхненням і прагненням до нових знань для абітурієнтів.
Всі зацікавлені отримали запрошення на майстер класи “Основи мікроскопії: відкрийте мікросвіт самостійно!” та “Оцінка антропогенного навантаження екосистем за рівнем асиметрії морфологічної структури листової пластини” від випускових кафедр факультету.
Отже, День вступника НУХТ став першим кроком для багатьох у виборі свого майбутнього!
Ми раді були бачити вмотивованих абітурієнтів і впевнені, що допомогли зробити правильний вибірдля майбутнього вступу. Дякуємо всім, хто приєднався! Ваше майбутнє починається вже сьогодні!
Для тих, хто пропустив – не засмучуйтеся! Ви завжди можете звернутися до приймальної комісії або слідкувати за новинами, щоб не пропустити наступні події НУХТ та факультету БТЕК
Опублікований: 23-11-2024
У рамках співпраці нашого університету з ліцеєм №33 міста Києва, на кафедру фізики та професійної безпеки завітали дев’ятикласники, де їх гостинно зустріли викладачі кафедри та провели майстер-клас «Оптичні явища навколо нас».
На початку зустрічі усіх привітала завідувачка кафедри Світлана Літвинчук, акцентувавши увагу на важливості оптичних явищ, що оточують нас (інтерференції, дифракції, поляризації, дисперсії). Доцентка Наталія Медвідь представила презентацію «Оптичні явища в атмосфері», що серед присутніх викликало цікаву жваву дискусію та чимало запитань, на які були отримані чіткі компетентні відповіді викладачки. Доєднавшись до розповіді, доцент Михайло Лазаренко також продовжив пояснювати учням основи геометричної, хвильової та квантової оптики.
Завершилася зустріч демонстрацією оптичних явищ на лабораторному обладнанні, яке дуже зацікавило школярів і дозволило їм побачити ці явища на власні очі.
Викладачі кафедри сподіваються, що надана учням інформація допоможе поглибити шкільні знання та сприятиме у майбутньому легшому засвоєнню усього необхідного матеріалу з оптики.
Опублікований: 22-10-2024
Портал у науку відкрили першокурсники…
Розвиток прогресивної та сильної країни без науки неможливий. Однак шлях винахідника непростий, він не буває без помилок і падінь. Але так і народжуються великі відкриття.
На восьмому поверсі київського ТРЦ Gulliver облаштувалася Мала академія наук, де відкрито «Портал у науку 2.0». Тож, здобувачі освіти групи БТ-1-2 факультету біотехнології та екологічного контролю разом із кураторкою, доценткою кафедри фізики та професійної безпеки Ольгою Євтушенко вирушили до наукового порталу, попередньо зареєструвавшись на сайті.
Потрапивши до інтерактивного простору, побачили експозицію «Проєкт «Фантазія», яка приїхала до Києва прямо з Норвегії, з Бергенського центру науки «VilVite», спробували розрізняти запахи за допомогою робота-носа, який зміг, зокрема, вгадати запах троянди, сиру з пліснявою та скошеної трави, хитаючись на гойдалці, генерували електроенергію. Ще протестували тростину зі звуком, яка вміє вгадувати колір, відстань на дошці та виміряти температуру. Крім того, у порталі представлені: поглинач CO2, звукова лампа, електронна бджола, суперфінські сані, надточні склоочисники та інші пристрої. Цікаво те, що більшість експонатів було реалізовано на основі наукових ідей дітей. Також дізналися про GENIUS Olympiad – найбільший у світі конкурс проєктів екологічного спрямування, що відбувається у США.
У науковому порталі працюють лабораторії МАН, демонструючи експерименти та практики з природничих наук. Особливість простору – у справжній майстерні ідей від музею науки, яка сприяє максимальному розвитку креативності та перевірки кмітливості у відвідувачів. Відвідавши науковий простір, можна побачити, що найсміливіші й найдивніші ідеї можуть бути втілені у життя. Інтерпретатор допоможе вибрати ідею та видасть бокс із набором інструментів для її реалізації.
Опублікований: 01-11-2024
7 жовтня 2024 року, у рамках профорієнтаційної роботи, доцент кафедри фізики та професійної безпеки НУХТ Аліна Сірик провела зустріч у столичній школі №175 ім. В. Марченка з учнями 10-го та 11-го класів.
Відвідувачка представила презентаційний матеріал з інформацією про навчальну діяльність Національного університету харчових технологій, структурні підрозділи університету та освітні програми з підготовки бакалаврів. Учням 10 класу була подана інформація про необхідність визначення з майбутнім закладом освіти. Учні 11 класу отримали запрошення до реєстрації на підготовчі курси з підготовки до НМТ. Школярів було запрошено до НУХТ на Дні відкритих дверей університету, Дні гостинності структурних підрозділів, майстер-класи та лекторії від кафедр університету з метою ознайомлення з можливостями закладу вищої освіти. На зустрічі були роздані інформаційні буклети про університет, роз’яснено умови вступу на навчанняв умовах сьогодення.Наприкінці зустрічі школярі поставили питання, які турбують у майбутніх абітурієнтів.
Щиро вдячні за сприяння в організації зустрічі директору школи Олені Роман та завучу з виховної роботи Оксані Харчук.
Опублікований: 07-10-2024
Студентське життя – це не лише лекційні, практичні та лабораторні зняття. Найкращий час і місце для екскурсій – осінь, сприятлива погода та наша столиця, багата на історію, що датується віками. Тож, здобувачі освіти групи БТ-1-2 факультету біотехнології та екологічного контролю разом із кураторкою, доцент кою кафедри фізики та професійної безпеки Ольгою Євтушенко вирушили на екскурсію однією з найдавніших вулиць Києва – Володимирською.
Вулиця Володимирська – чудовий вибір для прогулянки, адже на відстані 2,9 кілометра розташовуються унікальні пам'ятки архітектури та культури. Ідея екскурсі полягала в ознайомленні першокурсників із найбільш цікавими місцями, що можна оглянути як з групою так і самостійно поблизу нашого університету.
Спілкуючись, пройшлися парком Шевченка, який вражає своєю красою і особливим ритмом життя. Звернули увагу на скульптуру «Любов-всесвіт», яка цілий рік зустрічає кожного відвідувача парку, та на унікальні дизайнерські лавочки, аналогів яким немає у всій столиці, й вирушили до Київського міського будинку вчителя.
А далі – Національна опера України імені Тараса Шевченка, яку поетично назвали храмом муз оперного та балетного мистецтва, архітектурною перлиною Києва – де майже щовечора підіймається завіса на сцені, аби назавжди зачарувати глядачів дивовижним світом співу і танцю.
Ще мить, і екскурсанти біля унікальної головної брами Стародавнього Києва, пам’ятки оборонної архітектури Київської Русі, символу сучасної столиці – Золотих воріт, які належать до найдавніших споруд Східної Європи першої половини XI століття. Золоті Ворота були не тільки найпотужнішою ланкою в системі укріплень стародавнього міста, а й парадним в’їздом до Києва. Через них в’їжджали посли з Візантії та інших держав Європи і Сходу. Під цими склепіннями входили до міста зі славою і здобиччю учасники воєнних походів.
Здобувачі доторкнулися до стін Золотих Воріт, відчули на собі атмосферу минулих століть – лише уявіть, їм понад тисячоліття! Зробили гарні фото та загадали найзаповітніші бажання коту Пантелеймону, який стоїть на камені в Золотоворітському сквері.
Всі були дуже задоволені цією прогулянкою. І сама природа посприяла їм, дарувавши Києву 3 жовтня сонячну погоду.
Опублікований: 04-10-2024
18 жовтня 2024 року здобувачі групи ЕК-2-5 факультету біотехнології та екологічного контролю разом із наставницею академічної групи, доценткою кафедри фізики та професійної безпеки Аліною Сірик відвідали Національний музей «Чорнобиль», що є державним науково-дослідним і культурно-освітнім закладом, створеним для збереження, вивчення, використання і популяризації музейних предметів і колекцій, пов’язаних із Чорнобильською катастрофою та її наслідками. Екскурсія та всі експонати музею сприяють формуванню соціального, історичного та екологічного світогляду, а також особистісному й інтелектуальному розвитку.
У виставкових залах музею наші майбутні екологи отримали вичерпну інформацію про історичні події, пов’язані з аварією на Чорнобильській АЕС. Їм розповіли про мужність і жертовність ліквідаторів, які героїчними зусиллями, не шкодуючи здоров’я, а деякі з них і ціною власного життя, зупиняли катастрофу.
Усвідомлення наслідків найбільшої ядерної катастрофи світу, розуміння масштабів трагедії Чорнобильської аварії та належне забезпечення ядерної безпеки є не просто вивченням історії, але й глибоким розумінням необхідності відповідального ставлення до природи, технологій і безпечного життя на нашій планеті. Особливо набуті знання про Чорнобильську катастрофу є надзвичайно важливими для здобувачів-екологів. Це дозволить майбутнім фахівцям аналізувати наслідки впливу людської діяльності на довкілля, попереджати екологічні катастрофи та своєю діяльністю максимально сприяти збереженню усієї планети Земля.
Оскільки Національний музей «Чорнобиль» розташований в історичній частині Києва на Подолі, після його відвідин всі разом прогулялися затишними стародавніми вулицями й обмінялися враженнями про побачене. Емоції, отримані перед вихідними, стали незабутніми та були просто неймовірні!
Опублікований: 18-10-2024
24 вересня у київській школі №302 відбулася профорієнтаційна зустріч, в якій взяли участь асистентка кафедри біотехнології і мікробіології Ірина Ковшар і завідувачка кафедри фізики та професійної безпеки, доцентка Світлана Літвінчук.
Учні старших класів змогли дізнатися більше про можливості, які пропонує наш університет, та перспективи навчання на сучасних спеціальностях.
Світлана Літвінчук відкрила зустріч і ознайомила учнів зі структурними підрозділами університету, підкресливши багатогранність напрямків, які можна обрати для навчання. Вона розповіла про важливість вибору своєї майбутньої професії та поділилася цінними інсайтами щодо вступу до НУХТ. Її виступ підкреслив важливість багатопрофільної підготовки, яку надає університет, а також можливості для студентів брати участь у наукових дослідженнях і проєктах. Також старшокласники дізналися про спорткомплекс університету та умови проживання у гуртожитках студмістечка НУХТ.
Після цього слово взяла Ірина Ковшар, яка детально розповіла про спеціальність 162 «Біотехнології та біоінженерія». Її розповідь була зосереджена на важливості біотехнологій у сучасному світі, включаючи їхній вплив на розвиток екологічно чистих технологій, медицину, косметологію та харчову промисловість. Викладачка наголосила на тісному зв'язку навчання з практичною діяльністю та науковими дослідженнями, підкресливши, що студенти кафедри мають можливість брати участь у новітніх проєктах і розробках, співпрацюючи з провідними підприємствами галузі.
Особливу увагу під час зустрічі було приділено інтерактивному формату, що дозволило учням ставити питання безпосередньо спікерам. Вони цікавилися не лише процесом навчання, а й можливостями кар'єрного зростання після закінчення університету. Завдяки вичерпним відповідям Ірини та Світлани, школярі отримали чітке уявлення про перспективи, які відкриває навчання в НУХТ.
Зустріч пройшла у теплій і дружній атмосфері, а учні школи №302 залишилися задоволені отриманою інформацією. Викладачки щиро вдячні адміністрації школи за можливість провести цей захід і сприяти вибору школярів на користь цікавих і перспективних спеціальностей.
Опублікований: 24-09-2024
У суботу, 21 вересня, у Національному університеті харчових технологій пройшов перший у 2024/2025 навчальному році “День вступника” для школярів, абітурієнтів та їхніх батьків.
Під час заходу організатори ознайомили майбутніх абітурієнтів з усіма спеціальностями та освітніми програмами, за якими здійснюється підготовка бакалаврів в НУХТ.
Представники факультету Біотехнології та екологічного контролю, в рамках проведення заходу, надали відвідувачам інформацію про переваги навчання за освітніми програмами “Екологія та екоменеджмент”, “Біотехнології: фармацевтична, промислова, харчова, природоохоронна” та запросили відвідати 1 жовтня 2024 року “День гостинності факультету БТЕК”.
Майбутні вступники поспілкувалися зі студентами та викладачами факультету, отрималиінформацію про навчання на факультеті, студентське життя, організацію дозвілля та побут студентів, перспективип рофесійної реалізації у майбутньому. Такі зустрічі дозволяють абітурієнтам зробити вірний вибір, сфокусуватися на майбутньому вступі та зробити перший крок до своєї успішної кар'єри.
Опублікований: 21-09-2024
Завідувачка кафеди Світлана Літвинчук взяла участь у I Міжнародній науково-практичній конференції ”НАУКОВІ СТРАТЕГІЇ В КОНТЕКСТІ ГЛОБАЛЬНИХ ВИКЛИКІВ”, яка відбулася 16 квітня 2024 року у м. Варшава (Польща). Електронну версію матеріалів конференції розміщено за посиланням
https://man.org.ua/conferences.html
Опублікований: 22-04-2024
Сьогодні на кафедрі фізики Національного університету харчових технологій відбулася чергова важлива наукова подія – засідання секції «Фізика» щорічної Міжнародної наукової конференції молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді – вирішенню проблем харчування людства у XXI столітті». Цей рік став ювілейним 90-им роком традиційного проведення такого заходу.
Серед здобувачів І курсу, які розпочинають вивчати дисципліни «Фізика для харчових технологій», «Фізика» та «Інженерна фізика», викладачі кафедри відібрали найбільш здібних та залучили їх до наукової роботи. Теми усіх наукових робіт були пов*язані із майбутніми спеціальностями здобувачів вищої освіти. Загалом підготовано 8 тез доповідей, зокрема 2 – англійською мовою.
Після оцінки представлених доповідей та постерів були обрані переможці.
Доповідачі, рекомендовані для відзначення:
1 місце – Крижанівський Микола Михайлович (ТІ-1-5),
2 місце – Дюбакін Іван Сергійович (ТІ-1-6),
3 місце – Сонько Анна Олександрівна (БТ-1-1).
Автори постерів, рекомендовані для відзначення:
1 місце – Ватуля Вікторія Григорівна (ТІ-1-3),
2 місце – Баглюк Максим Олександрович (ТІ-1-2),
3 місце – Страшинська Марія Ігорівна (ТІ-1-6).
Вітаємо переможців та бажаємо їм подальших успіхів у науковій, навчальній та майбутній професійній діяльності під мирним небом
Опублікований: 12-04-2024
Чергове підвищення кваліфікації двох викладачок кафедри фізики!
Завідувачка кафедри фізики Світлана Літвинчук та доцентка кафедри Наталія Медвідь з 22 січня по 05 лютого 2024 року успішно пройшли підвищення кваліфікації в Інституті післядипломної освіти НУХТ. Ці курси були присвячені темі: "Використання хмарних технологій для дистанційного вирішення освітніх та наукових завдань" і мали обсяг 2 кредити (60 годин ЄКТС), що свідчить про серйозність та глибину навчального матеріалу. Опанований курс дозволив нашим викладачкам ознайомитися з останніми тенденціями використання хмарних технологій у сучасному житті, а також їхніми можливостями застосування для освітнього та наукового процесів.
Знання, отримані Світланою Літвинчук та Наталією Медвідь, будуть впроваджені у навчальний процес та наукові дослідження на кафедрі, що дозволить використовувати сучасні технології для поліпшення якості навчання та розвитку наукових проєктів, а також сприятиме більш ефективній взаємодії між викладачами та здобувачами у дистанційному форматі.
Після успішного завершення курсів обидві викладачки отримали сертифікати, що підтверджують їхні знання та вміння застосовувати хмарні технології для вирішення освітніх та наукових завдань.
Постійне підвищення кваліфікації викладачів кафедри фізики свідчить про їхню відданість професійному розвитку та бажання надавати здобувачам найкращу освіту з впровадженням сучасних технології, в тому числі у наукові дослідження. Це є важливим кроком у напрямку покращення якості освіти та наукових досягнень на кафедрі фізики.
Опублікований: 10-02-2024
Вже на початку цього року викладачі кафедри фізики (завідувачка СвітланЛітвинчук та доцент Михайло Лазаренко) стали членами оргкомітету та прийняли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Актуальні проблеми фізики, математики, інформатики та методики їх навчання», присвячену 90-річчю від дня народження кандидата фізико-математичних наук, професора Горбачука Івана Тихоновича. З такої нагоди з вітальним словом ювіляру на пленарному засіданні виступали випускники кафедри фізики 1979 р., у яких Іван Тихонович був куратором. Також були запрошені відомі артисти України, серед них народний артист Володимир Гришко.
Конференція проходила у змішаному форматі (з 18 по 20 січня) на базі Українського державного університету імені Михайла Драгоманова. Наш НУХТ, завдяки організаційній роботі викладачів кафедри фізики, став співорганізатором наукової конференції.
Доц. Лазаренко М.В. зробив доповідь з наукової теми, а також приймав участь у дискусіях на наукову та методичну тематики.
Опублікований: 20-01-2024
Доцент кафедри фізики Михайло Лазаренко 17 грудня 2021 року прийняв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Рівні серед рівних: інноваційні підходи до навчання дітей з особливими освітніми потребами», що організована Міністерством освіти і науки та Інститутом спеціальної педагогіки та психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України.
Представники МОН, науковці, методисти та фахівці-практики розповіли про організацію інклюзивного навчання у 2022 році та оновлену типологію освітніх труднощів і рівнів підтримки.
Спікери розповіли про впроваджені рівні підтримки, які регламентує забезпечення інклюзивного навчання: фінансування, механізм отримання підтримки в освітньому процесі, механізм реалізації освітньої траєкторії, забезпечення допоміжними засобами, облаштування освітнього середовища, проведення поточного, семестрового, річного оцінювання й державної підсумкової атестації, надання психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових послуг.
Опублікований: 24-01-2022
Сьогодні на заняттях з «Фізики для харчових технологій» здобувачі І-го курсу Факультету готельно-ресторанного та туристичного бізнесу з успіхом презентовали свої роботи, які показали зв’язок «сухих» фізичних явищ з сучасними технологічними процесами харчових виробництв.
Вивчення навчальної дисципліни “Фізика для харчових технологій” цє наукові факти, фізичні явища та процеси, їх властивості, фізичні поняття, величини, закони та співвідношення, фізичні теорії, а наше завдання – сформувати у здобувачів вищої освіти системи знань про фізичні закони, які лежать в основі технологічних процесів харчових виробництв та методів аналізу безпечності та якості продуктів харчування.
Опублікований: 14-12-2021
У рамках популяризації природничих наук, згідно з рішенням МОН України, викладачі кафедри фізики НУХТ приймають участь у різних заходах. Зокрема, Лазаренко М.В., прийняв участь в міжнародній методичній конференції в Стокгольмі, з матеріалами на тему: «Формування природничих компетентностей при розв’язуванні задач природничого циклу» .
Опублікований: 06-12-2021
Викладачі кафедри фізики продовжують демонструвати лекторську майстерність. У другий тиждень листопада вже відбулися відкриті лекції доцентів Михайла Лазаренка та Володимира Носенка. І знову для здобувачів І курсу факультету ГРТБ з навчальної дисципліни «Фізика для харчових технологій» було представлено відкриту лекцію від професора кафедри фізики Анатолія Короля, який 15 листопада відповідно до робочої програми продовжив розпочату Михайлом Лазаренком тему та провів заняття під назвою: «Електромагнітні явища».
Лектор чітко позначив мету онлайн-лекції, матеріал добре структурував за змістом та обсягом, який пов’язав із положеннями інших професійних дисциплін. Активність та майстерність професора Анатолія Короля виявлялася в оригінальній манері викладання матеріалу, а також у залученні здобувачів до його обговорення.
Завершила ж цикл відкритих лекцій на кафедрі фізики згідно з графіком проведення відкритих занять доцентка Наталія Медвідь, яка18 листопада,активно впроваджуючи інноваційні технології, провела відкриту лекцію з дисципліни «Інженерна фізика» для здобувачів-першокурсників факультету АКС з теми: «Перший закон термодинаміки». Дана тема є досить важливою для майбутніх інженерів, оскільки є основою для подальшого вивчення фізичних законів та принципів роботи теплових двигунів. Лекторкою була розглянута історія відкриття цього закону, введені такі важливі поняття термодинаміки як внутрішня енергія, теплота, теплоємність. У зв’язку із необхідністю колориметричних вимірювань у теплотехніці, металургії, хімічній і харчовій промисловості були розглянуті основні типи колориметрів.
За всіма питаннями лекції, проведеної згідно робочої програми доценткою Наталією Медвідь, був підібраний презентаційний матеріал та показані фільми-демонстрації фізичних експериментів. Цеполегшувало сприйняття та засвоєння здобувачами нового матеріалу. Особливу зацікавленість викликав спеціально підібраний матеріал та презентація про неможливість створення вічних двигунів.
Наприкінці відкритого заняття лекторкою Наталією Медвідь було узагальнено викладений матеріал, підкреслено націленість на подальшу професійну діяльність та дано аргументовані відповідіна питання здобувачів. Мета лекції досягнута. Здобувачі отримали чіткі інструкції щодо підготовки до наступного заняття.
Опублікований: 24-11-2021
Колектив кафедри фізики НУХТ з глибоким сумом сповіщає, що 17 листопада 2021 року на 66 році пішла з життя Шатковська Галина Іванівна, доцент, кандидат педагогічних наук.
Наша кафедра втратила досвідченого і висококваліфікованого спеціаліста, авторитетного фахівця, людину з великої літери.
Життєвий шлях Галини Іванівни – зразок добропорядності та професійності. Усі, хто її знав, любили і поважали за чуйне ставлення до людей, велику душевну щедрість, мудрість та оптимізм.
Колеги висловлюють глибоке співчуття близьким та рідним з приводу смерті Галини Іванівни Шатковської.
Вічна і світла пам’ять!
Опублікований: 18-11-2021
08 листопада 2021 доцентом кафедри фізики Михайлом Васильовичем Лазаренко була прочитана відкрита лекція для здобувачів факультету ГРТБ на тему: «Магнітне поле».
Заняття було побудовано за чітко сформульованим планом. За тематикою відкритої лекції лектором було розкрито основні положення, зокрема, було зазначено, що магнітне поле – вид матерії, яке створюється намагніченими тілами, рухомими зарядами, або змінним електричним полем, визначено їх поняття, закони та формули.
Лекцію супроводжував підібраний презентаційний матеріал, який включав графічні та фотографічні дані з зазначеної тематики, що дозволило лектору зберегти стійку увагу здобувачів протягом усього заняття.
Він розглянув характеристики магнітного поля та його використання у технологічних процесах. Зокрема, процес нагрівання продуктів харчування змінним електромагнітним полем в СВЧ печі.
У заключній частині Лазаренко М. В. звернув увагу здобувачів на сучасні методи та технології харових досліджень, які постійно оновлюються, розповів про особливості використання їх на практиці.
10 листопада 2021року відкрита лекція доцента кафедри фізики Носенко Володимира Єрофійовича була присвячена темі «Геометрична та хвильова оптика». Під час заняття було висвітлено основні закони геометричної оптики, явища інтерференції, дифракції та поляризації. Всі ці розділи програми були тісно пов’язані з використанням різних оптичних методів у технологічних процесах. Так в розділі рефрактометрія, були показані сучасні рефрактометри, які успішно використовуються в харчовій і хімічній промисловості. В розділі інтерференція були підняті такі важливі прикладні проблеми, як використання лазерних інтерферометрів та голографічного методу в сучасних технологіях. У розділі дифракція ставився акцент на спектрофотометричному методі дослідження речовин і на особливості його застосування в технологічних процесах. Нарешті розділ поляризація був присвячений, крім розгляду основних законів, принципу роботи сучасних поляриметрів з використанням для аналізу комп’ютерної техніки.
Присутні наголосили, що лектори провели відкриті лекції згідно з навчальним планом на належному рівні, а використання сучасних технологій викладання матеріалу значно підвищило засвоєння представленого матеріалу здобувачами та доповнило структуру лекції. Слід зазначити, як особливість прочитаних лекцій, їх практично-орієнтовану, тобто компетентнісну основу змісту. Вони повністю побудовані відповідно до вимог сучасності.
Можна зробити висновок, що заняття були проведені на високому науковому та навчально-методичному рівні та отримало позитивні відгуки, зокрема, відзначено вміння зосередити увагу здобувачів на головних положеннях матеріалу лекції, створити творчу та робочу атмосферу.
Опублікований: 10-11-2021
Сьогодні, 19 жовтня, старший викладач кафедри Вишняк В.В. відвідав роботи виставкової експозиції на стендах компаній де був представлений весь спектр обладнання та технологій для лабораторій, великий вибір спеціалізованих меблів, витратних матеріалів, а також комплекс послуг зі створення, оснащення, модернізації лабораторій різних галузей промисловості, науково-дослідної сфери та медицини.
Опублікований: 19-10-2021
Викладачі кафедри фізики та професійної безпеки завжди активно беруть участь у вебінарах, гостьових лекціях і наукових конференціях. Не став винятком і онлайн-вебінар для українських стейкхолдерів, що відбувся 26 березня 2025 року.
Цей захід був присвячений можливостям участі українських дослідників, інноваторів, представників наукової спільноти та підприємців у програмах мережі Eureka – найбільшої у світі платформи міжнародної співпраці у сфері досліджень, розробок та інновацій. Eureka підтримує наукові установи, університети, малі й середні підприємства, а також великі компанії, допомагаючи їм реалізовувати інноваційні дослідження та розробки у сфері цивільних технологій.
Під час вебінару були розглянуті питання: які програми мережі Eureka відкриті для українських учасників – Network Projects, Eurostars, Clusters та майбутні конкурси; як правильно підготувати та подати заявку; як отримати грантове фінансування на проєкт; як знайти міжнародних партнерів для спільних досліджень; приклади успішних українських проєктів, що вже отримали підтримку.
Із доповідями виступили представники секретаріату мережі Eureka, Міністерства освіти і науки України, а також національні координатори проєктів з Австрії, Німеччини та Туреччини.
Вебінар продемонстрував значні можливості для отримання грантового фінансування, пошуку міжнародних партнерів та реалізації перспективних проєктів, а активна співпраця з європейськими науковими установами та підприємствами сприятиме інтеграції України у світову інноваційну спільноту та розвитку сучасних технологій.
Участь у подібних заходах дозволяє викладачам кафедри фізики та професійної безпеки не лише розширювати наукові горизонти, а й сприятиме подальшій інтеграції університету в міжнародну дослідницьку спільноту. Отримані знання та контакти стануть у пригоді при роботі над інноваційними проєктами та у міжнародній співпраці.
Опублікований: 26-03-2025
Цікавий і корисний онлайн-вебінар щодо використання відеогенератора штучного інтелекту Elai в освітньому процесі відвідали викладачі кафедри фізики та професійної безпеки. Захід був організований спільно з Міністерством освіти і науки України та компанією Elai – інноваційним постачальником рішень у сфері створення відео за допомогою генеративного штучного інтелекту.
У межах цієї ініціативи заклади освіти отримають безкоштовні ліцензії для створення власних AI-відео. Це надасть змогу викладачам швидко створювати якісні інтерактивні навчальні відео, адаптовані до потреб освітнього процесу, без необхідності відеозйомки, монтажу чи використання професійних студій.
Учасники зустрічі скористалися можливістю й ознайомилися з можливостями платформи Elai, її функціоналом і практичними аспектами створення відеоконтенту за допомогою штучного інтелекту.
Elai АІ – платформа, яка дозволяє ввести текст і отримати відео з віртуальним диктором, який читає його на різних мовах, включаючи українську (можна самостійно обирати аватарів, мову, інтонацію і навіть додавати графіку). Спікерами було продемонстровано приклади застосування різноманітних кейсів в освітньому середовищі – від презентацій нових тем до створення мультимедійних інструкцій для здобувачів освіти. Особливу увагу було приділено питанню інтеграції таких технологій у навчальні курси, забезпеченню інклюзивності освітнього контенту, а також збереженню академічної доброчесності під час використання AI-відео.
Матеріали, представлені на вебінарі – актуальні та корисні, адже використання ШІ в освітньому процесі є перспективною і необхідною можливістю покращення комунікації між викладачами та здобувачами освіти в контексті оптимізації навчального контенту під запити молоді, впровадження сучасних технологій у навчальний процес шляхом цифрової трансформації освіти.
Запис вебінару доступний за цією адресою https://mon-gov-ua.zoom.us/rec/share/I6c0d7OyzGkQ1xwHwX3bvmn9HQQlF-SLMGmrEaA3y7rlABJg8Q5legIZ-aK_3FU9.MhXOiJgG_LYTu1YD
Опублікований: 25-04-2025